Κέντρο Ελληνικού Πολιτισμού

Φωτεινή Πολίτη

Απόφοιτος του τμήματος Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Είναι κάτοχος του μεταπτυχιακού τίτλου «Σπουδές στην Εκπαίδευση» του Ελληνικού Ανοιχτού Πανεπιστημίου. Έχει ασχοληθεί με τη μετάφραση, επιμέλεια και διόρθωση κειμένων. Έχει διδάξει αρχαία και νέα ελληνικά σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου. Επίσης ήταν εκπαιδεύτρια σε προγράμματα εκπαίδευσης ενηλίκων στο πλαίσιο προγραμμάτων των Κέντρων Εκπαίδευσης Ενηλίκων και ασχολήθηκε με τη διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας σε μετανάστες στο πλαίσιο προγραμμάτων του Ινστιτούτου Διαρκούς Εκπαίδευσης Ενηλίκων (www.ideke.edu.gr) . Συμμετέχει εθελοντικά στη μη Κερδοσκοπική οργάνωση Δρόμοι Ζωής, διδάσκοντας ελληνικά σε μουσουλμανόπαιδες και πρόσφυγες. Διδάσκει την ελληνική ως δεύτερη γλώσσα σε παιδιά στην Ιταλική Σχολή Αθηνών. Γνωρίζει αγγλικά και ιταλικά.