Κέντρο Ελληνικού Πολιτισμού

Μαρία Σκιαδά

Απόφοιτος του τμήματος Φιλοσοφικής-Παιδαγωγικής-Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών στη Διδακτική και Αξιολόγηση του Εκπαιδευτικού Έργου από το Πανεπιστήμιο Αθηνών Ειδικεύτηκε στη διδακτική της αρχαίας και της νέας ελληνικής ως μητρικής και ως ξένης γλώσσας και έχει μεγάλη διδακτική εμπειρία στη διδασκαλία της νέας ελληνικής στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Διαμένει μόνιμα στη Ζυρίχη και διδάσκει στα καλοκαιρινά προγράμματα του Κέντρου Ελληνικού Πολιτισμού και της Εταιρείας Πολιτιστικής Ανάπτυξης Λέσβου ΑΙΟΛΙΣ. Υποψήφια Διδάκτωρ στο Πανεπιστήμιο της Γενεύης για τη "Διδακτική του αυθεντικού κειμένου στην Ελληνική ως Ξένη γλώσσα". Μιλάει αγγλικά και γερμανικά.